Bursa

Malum, Bursa Evden Eve taşımacılık işi yaparken Bursa’da görmediğimiz mahalle, semt, ilçe kalmadı. Bir Bursalı olarak, şehrimizi oturulacak en güzel yer şurası yada burası gibi ayrıştırma taraftarı değiliz, çünkü şehrimizin her bölgesinin ayrı bir güzelliği bulunmakta ve oturacağınız yeri genellikle, işimiz ve çocuklarımız belirlemekte.

İlk olarak bir bilgi verme ile başlayalım, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı bilgi sistemine göre Bursa’da tam 18 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmakta. Bunun anlamı şu eğer siz bu bölgelerden birinde iş bulmuş ve bu sebeple taşınma gereksinimi duyuyorsanız oturmak isteyeceğiniz bölgeler de buna göre şekillenecektir.

Yada illa küçük çocuk olarak düşünmemek gerek, mesela oğlunuz yada kızınız Bursa Uludağ Üniversitesini kazanmıştır ve siz de emekli bir çiftsinizdir, evladınızın 5 sene yurt yada öğrenci evlerinde kalmaktansa, oraya taşınıp hem ailesiyle birlikte olmasını hem de ekstra bir ev kira ücretinden kurtulmak isteyebilirsiniz, o zaman da tercih edeceğiniz yerler genellikle üniversite’ye yakın Görükle bölgesi olacaktır.

Yukarıda anlattığımız durumlar gibi çok çeşitli senaryolar görüyoruz, memuriyetten tutunda, öğretmen atamalarına, asker ve doktor mecburi hizmetlerine kısacası ev taşınmak için bir sebebiniz varsa bizler ile iş yapmak için geçerli bir neden olmuş oluyor.

Şimdi ise bölge bölge Bursa’yı tanıtmaya gelelim, hangi ilçede ne var, ne yok bildiğimiz kadarıyla anlatalım;

Nilüfer İlçesi

Nilüfer,  Bursa’nın üç tane merkez ilçesinden birisidir. Sanayi bölgelerinin fazlalığı ve şehrin batıya doğru genişlemesinden ötürü Nilüfer ilçesinde bir çok yeni bölge son 20 yıl içerisinde büyük gelişme gösterdi. Bunda 20 sene öncesinde bir adet organize sanayi bölgesi ve de boş yerleşim alanları var iken şimdilerde, Ertuğrul, Altınşehir, Batıkent, Özlüce, Yüzüncüyıl, Görükle mahalleleri son sürat gelişmeye ve yeni binalarla farklı yaşam alanları oluşturmaya doğru hızla ilerliyor.

Yukarı da saydığımız mahallelerde insanların sohbet edebilecekleri yemek yiyebilecekleri mekanların olduğu boylu boyunca uzanan caddeler mevcut ve çocukları için özel okullar, ana okulları gibi her ihtiyaca yönelik yapılaşma mevcut.

Nilüfer’de yeni yapılan bölgeler harici, Beşevler, Ataevler, İhsaniye gibi çok eskiden beri var olan ve toplu konut yada özel site yapılarının olduğu yine aynı şekilde sosyal olarak gelişmiş bölgeler de mevcut.

Osmangazi İlçesi

Osmangazi ilçesi Bursa’nın tam göbeğinde yer alan bir ilçedir ve Bursa’nın nüfus olarak en fazla kişinin yaşadığı bölgedir. Bursa’nın en eski mahallelerinin olduğu, Bursa’nın marka olduğu ve hakikaten tam merkez dediğimiz yer Osmangazi’dir.

Eğer şehrin tam göbeğinde olmak istiyorsanız Setbaşı – Heykel – Altıparmak gibi can damarı bir güzergahta yer almak istiyorsanız bu bölge tam sizin için. Biraz kısaca bilgi vermek istersek, Kapalı Çarşının olduğu, binlerce turist çeken Ulu Cami’nin olduğu, Heykel gibi bir merkezin olduğu, seyir zevki açısından Tophane gibi bir yerin olduğu muazzam bir bölge.

Geçmiş ile bağlarımız kopmasın, manevi iklim ve tarihin izleri ile beraber yaşamak isterseniz Osmangazi İlçesinde çok çeşitli alternatifler sunabiliriz. İlk olarak Bursa’nın en eski yerleşim yerleri olan, Demirkapı, Kocanaip, Muradiye, Hamzabey, Çekirge gibi mahalleler sizleri gerçekten muazzam bir tarihi dokuyla ve mahalle kültürüyle başbaşa bırakacaktır.

Altıparmak mahallesi, Maksem, Çekirge bölgeleri de sizleri aynı şekilde kucaklamaya hazır. Buralar da istediğiniz her türlü imkan bulunmakta.

Yıldırım İlçesi

Yıldırım İlçesi de Osmangazi ve Nilüfer İlçeleri gibi Bursa’nın üç merkez ilçesinden sonuncusu. Adını 4. Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid’den alan bu bölge, tarihi ve geleneksel yapısı ile Bursa’nın en eski yerleşim bölgelerinden biridir.

Bursa’nın Demirtaş, Kestel ve Gürsu sanayi bölgelerine yakınlığı ile tam bir merkez konumunda olan bu bölge de, bir çok yerleşim bölgesi bulunmaktadır. Nilüfer ve Osmangazi’ye göre daha çok mahalle havası içeren bu bölgede yoğun bir hemşehrilik bölgeleri de bulunmaktadır. Artvinlilerin yoğun olarak yaşadığı yer olan Yıldırım İlçesinde, Şükraniye, Mesken, Yeşilyayla, Eğitim gibi mahalleler hem çok eski hem de mahalle kültürünün yoğun yaşandığı yerlerden bazılarıdır.

Aslına bakarsanız, Bursa’da sanayinin gelişmesiyle oluşturulan sanayi bölgeleri, bir şekilde kendi yaşam alanlarını oluşturmakta, Gürsu’da var olan sanayi bölgesi için, müteahhitler, o bölgeye göre yeni binalar dikmekte, Nilüfer’in uzak sanayi bölgeleri için, oraya en yakın yere yine müteahhitler yeni yaşam alanları oluşturmakta. Kısacası işe göre yeni yerleşim bölgeleri oluşmakta.

Burada belirleyici olacak bazı kıstaslar var, ailemizin yapısı, trafik, ulaşım, imkanlar, sosyal hayat gibi bir çok faktör var, lakin herşeye rağmen marka kent olma yolunda uzanan Bursa, yaşanılacak güzel yerlerden birisidir.

Kartaş Evden Eve Taşımacılık olarak, dilimizin döndüğünce Bursa’nın yerleşim bölgelerini tanıtmak istedik, eğer sizler de merak ettiğiniz bölgeler var ise, bizlere yorum olarak buradan yazabilirsiniz. Görüşmek üzere…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir