Osmangazi İlçesi

Bursa’nın Osmangazi İlçesi, adını malum Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osmangazi’den almaktadır ve Bursa’nın tam merkezinde yer alan ve nüfus bakımından en büyük ilçesi ve merkez ilçelerinden biridir. 2018 yılı nüfus sonuçlarına göre 862 516 olan nüfusu ile bir çok ilden çok daha kalabalık bir yer olması sebebiyle ayrıca bir parantez açmak gerekir.

Osmangazi ilçesi hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, 136 mahallesi, 8802 cadde ve sokağı, 88 oteli, alışveriş merkezleri, özel okulları, hastaneleriyle ve de gündüzleri milyonu aşan nüfusuyla Bursa’nın en canlı yerlerinden birisidir.Gelelim biraz Osmangazi ilçesinde var olan güzelliklere;

Bursa canlı bir kent ve bu halkın bir alışveriş yapacakları yerlere ihtiyacı var, Osmangazi ilçesinde ise Zafer Plaza ve Kent Meydanı alışveriş merkezleri ile, ilçe ve hatta kent halkının yeme, içme, sosyal alan gibi tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği muazzam alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

Alışverişten bahsetmişken, Tarihi Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesini saymazsak olmaz, her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen kapalı çarşı ve hanlar Osmangazi ilçesinin ticaret can damarlarından biridir.

Bursa, tarihi mekan ve evliyalarıyla da ünlü bir ildir ve Osmangazi ilçesi bu bakımdan diğer ilçelere göre sanırım çok büyük bir farkla önde gitmektedir. Osmangazi ilçesinde yer alan evliyalardan bazılarını saymak istersek, Somuncu Baba, Molla Fenari, Tezveren Dede Hazretleri, Okçu Baba gibi evliyalar, Osmangazi ve Orhangazi’nin Türbeleri, Ulucami gibi Osmanlı’nın cami sanatında zirve yapmış bir cami, Koza Han, İpek Han gibi hanlar Osmangazi ilçesini kültürün ve tarihin baş ilçesi yapmakta haklı sebepleridir.

Osmangazi ilçesi aynı zamanda devlet erkanının ve protokolünde merkezidir ve Valilik binası, tam merkezde yani Heykel’de yer alarak, resmi geçit ve törenlerin yapıldığı noktanın en can alıcı noktasındadır. Aynı şekilde, Bursalıların yürüyüş yapmayı sevdikleri bir güzergah olan, Setbaşı – Heykel – Altıparmak yolu da Osmangazi ilçesi sınırlarındadır.

Osmangazi ilçesi sadece tarihi değil aynı zaman da kültürel olarak ta Bursa’nın en baş ilçesidir, sahip olduğu kent müzeleri, enerji müzeleri, göç müzeleri, bıçak müzesi gibi, sağlık tarihi müzesi gibi birbirinden farklı ve konsept müzeleri sayesinde Osmangazi ilçesi Bursa’nın zirvesinde yer almaktadır.

Biraz da Osmangazi ilçesinde yaşamdan bahsetmek istersek, Altıparmak, Çırpan, Selimiye, Alacahırka, Çekirge, Demirkapı, Alacahırka, Hüdavendigar, İvazpaşa, Kayıhan, Kuruçeşme, Maksem, Koğukçınar, Muradiye, Şehreküstü, Tahtakale gibi mahalleler hem en eski hem de Osmangazi ilçesinin can damarı mahalleleri olarak geçmektedir.

Osmangazi ilçesinde nerede ne yenir gibi bir soru akıllara gelirse, Kayıhan’da pideli köfte, Bursa Kebabı, ismiyle meşhur olmuş İskender Kebap, Tophane’de yine Bursa kebabı gibi alternatifler bulunmakta, ayrıca Bursa’ya özgü tatlar olan, tahanlı pide gibi lezzet harikalarını yapan bir çok tarihi fırın da bulunmakta.

Ve de şimdi gelelim asıl konumuza, Osmangazi ilçesine taşınmak isteyenler için biraz da evlerin ve semtlerin durumundan bahsetmek gerekirse, Osmangazi ilçesi çok kozmopolit bir ilçedir, mesela, Altıparmak, Çırpan, Selimiye gibi mahalleler, yoğun olarak Suriye’den gelen göçmenlerin konuçlandıkları semtlerdir, onun haricinde Çekirge semti eski Bursa’nın göz bebeği olan bir semttir ve dağ yolunun başlangıcı olması ve manevi iklimlere yakın olması sebebiyle Bursa’ya ve Osmangazi ilçesine taşınmak isteyenlerin tercih ettikleri yerlerden biridir.

Bursa‘da ve Osmangazi ilçesinde çok uzun zamandır doğalgaz olduğu için hemen hemen her yerde doğalgazlı ev bulmak mümkün, yeni yapılan siteler ve eski mahallelerin bir karışımı olan Osmangazi ilçesi evden eve nakliyat işlerinin en yoğun olduğu ilçelerden biridir.

Kartaş Evden Eve Nakliyat olarak Osmangazi İlçesini bir yazıya sığdırmak pek kolay olmayacak, o yüzden Osmangazi ilçesine taşınmak isteyenler için gerekli yardımı yazının altında yapacağınız yorumlara cevap vererek giderme niyetindeyiz.

Osmangazi Evden Eve Nakliyat hizmetleriniz için Kartaş Taşımacılık size bir telefon kadar yakın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir