Evden Eve Nakliyat

Ev taşıması insanların her gün yaptıkları bir iş değildir, kimisi 6 ayda bir ev taşırken kimisi memuriyet yada iş icabı 3-4 yılda bir taşır kimileri de vardır ki 30 sene sonra taşınır zaten o da ev almıştır ve mutludur.

Ama ne olursa olsun ev taşıma işlemi bir miktar stres barındırır. Peki bu ev taşıma stresinden nasıl kurtulabiliriz, yol haritamız nasıl olmalı ki en az kayıpla bu işten kurtulalım.

Hiç vakit kaybetmeden bu ev taşıma işlemine giriş yapalım, ilk olarak bu taşıma işlemi için 2 haftalık bir süreç ayırmanız bir çok açıdan size yarar sağlayacaktır. Çünkü ilk haftayı evden eve nakliyat firması seçmesi için araştırma, teklif toplama ve karar verme süreci ile geçecektir.

Kolay bir iş değil, ev taşıyorsunuz ve istiyorsunuz ki, kaliteli işini iyi yapan, güvenilir, tecrübeli ve de makul bir firma olsun. Serbest piyasa gereği herkes istediği fiyat konusunda özgürdür, burada karar verecek olanlar sizlersiniz. Yapılması gereken nedir derseniz bizim tercihimiz şöyle olurdu;

1.Haftamızda Yapılacaklar

#İnternetten Evden Eve Nakliyat Firması Arama

İlk olarak google da arama yapardık, kendi ilimiz Bursa için örnek sorgumuz Bursa evden eve kelimesi olurdu, eğer taşınacağımız yeni evimiz yüksek katlarda ve de balkonu var ise Bursa evden eve asansörlü taşıma gibi bir arama kelimesi olurdu ve çıkan sonuçlara bakardık.

Çıkan sayfayı doğru okumak gerekir, örnek bir aramada bazı siteler google a reklam vererek sıralamada iyi yerlerde oluyorlar, zaten onların solunda sağında bir yerlerde reklam kelimesi geçiyor. Bizler alışkanlık gereği o sitelere bakmayız, genel olarak google ın kendi arama sonuçlarında doğal olarak yer alan firmalara bakarız.

Elimize kağıt kalem aldık tek tek siteleri gezmeye başladık, eşyalarımızın ne kadar hacim kapladığını merak ettik bir şekilde hacim hesaplaması yaptık ve kafamız da aşağı yukarı bir nakliye aracı belirdi. Girdiğimiz siteleri inceliyoruz, araçları bizim için uygun mu, kendilerine ait asansörleri var mı, elemanları tecrübeli mi, kaç yıllık bir firma, referansları nelerdir gibi bir çok kıstasımız var.

İsterseniz basit bir excel sayfası ile bu kıstasları bir program gibi yapıp, firmaların bu kıstaslara göre değerlendirmesini yapıp, en son evden eve taşıma fiyat tekliflerini yada ücretlerini öğrenip en yüksek puanı alan kimse o firmayı seçerdik.

Biraz uzun gibi gelmiş olabilir ama kendi firmamız bu aşamalarda en yüksek puanı alabilmek için yıllarca emek sarfetmiş ve en iyi hizmeti en uygun koşullarda vermek için mücadele etmiştir. Bu yüzden bu seçim işini ne kadar detaylandırırsanız o kadar verimli olur.

Firma seçimi meşakatli bir iş ama en büyük stres kaynağından birisi olduğu için üzerine biraz fazlaca durduk.

#Sözleşme İmzalanması

Firmayı netleştirdiniz, ücret konusun da da anlaştınız, o zaman iş tarih belirlemeye geldi, bu konuda da anlaşıldı ise hemen bir sözleşme hazırlayınız. Çünkü bazı firmalar, aldıkları evden eve nakliye işlerini başka firmalara havale etmekte ve siz kimlerle muhatap olduğunuz konusunda problem yaşayabilirsiniz. O ona top atacak derken arada sıkıntı yaşayan sizler olacaksınız…

2.Haftamızda Yapılacaklar

#Aboneliklerin Kapatılması, Taşınması, Açılması

İki haftalık sürecimizin ikinci haftasını ise elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikleri açtırmak için yada taşımak için değerlendirebilirsiniz, bazı abonelikler hemen olurken bazıları ise bir kaç gün zaman tutmakta ve eve taşındıktan sonra duş yapmak isterseniz evinizde güzel güzel yıkanmak varken eş dost yada hamam aramak açıkçası hiç çekilir çile değildir.

#Yerleşim Planının Hazırlanması

Yeni evinizde eşyalar için bir yerleşim planı hazırlarsanız, taşınma gününde hem daha kolay bir yerleşim hem de taşınma sonrasında size daha az iş kalır. Aksi takdirde yerini beğenmediğiniz bir koltuğu yada takımı yer değiştirme ev hanımları ve aile bireyleri için hiç te çekilir bir durum olmayacaktır.

#Eşyaların Kutulanmaya Başlanması

Kutulama işlemi için öncelikle bir çok kutu ve türevleri lazım olacak, bunları ucuz bir şekilde mahalleniz deki esnaftan yada bir şekilde bu işin ticaretini yapanlardan alabilirsiniz. Hakeza sizlere bol miktarda koli bandı ve silinmez keçeli kalem de lazım olacaktır. Çünkü kutuların ağızlarını koli bandıyla kapattıktan sonra içerisinde ne var bulmak için, taşınma sonrası tüm kolilerin açılmasına gerek kalmaması adına güzel bir yöntem olacaktır.

Yine bol miktarda şeffaf poşet ve büyük boyutlu olması kıyafetlerinizin taşınması ve korunması için hayati öneme sahip olacaktır.

Ek olarak taşınma günü öncesi değerli ziynet eşyalarınızı muhafaza etmek yada başka bir yere nakil etmeniz gerekiyorsa bu işlemi bir iki gün önceden yapmanız sizler için büyük pratiklik olacaktır.

#Taşınma Günü

Taşınma günü elinizde eşya listeniz ve yapılacaklar listeniz olursa, taşınmaya yardım etmek yerine, sizin için bu işi yapanları denetlemek daha mantıklı olacaktır. Her ne kadar işinde uzman firmalarla çalıştığınızı varsayarak anlatıyorsak ta, yine de siz elemanların, demonte ettikleri mobilyaların bağlantı parçalarını yada diğer önemli kısımlarını nasıl muhafaza ettiklerini gözlemleyebilir gerektiği yerde müdahale de bulunabilirsiniz.

Yeni evinize geçtiğinizde de elinizde ki yerleşim planına göre taşıyıcıların eşyaları nereye ne şekil yerleştirmesi gerektiği konusunda kordinatör olarak görev alırsanız taşınma ve yerleşme işlemi daha pürüzsüz ve sakin geçecektir.

Eski evden çıkarken yüklediğiniz eşyaları, yeni eve taşırken ki kontrol listenizde denetlemenizi yaparsanız kayıp eşyanız var mı yok mu, eksik kısım kaldı mı kalmadı mı daha kolay anlamış olabilirsiniz.

Ev taşıma ne kadar böyle güzel anlatsak ta yine de emek, zaman ve özveri isteyen bir iştir. Bursa Evden Eve taşımacılık firması Kartaş Evden Eve sizlere yeni yuvalarınız da huzurlu günler geçirmenizi diler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir